Obsah stránky

Kluky

 

Obec Kluky leží 6 km západně od Čáslavi. První písemný záznam o existenci obce Kluky se datuje do r. 1289, ale archeologické nálezy prokazují život lidí nejméně před 7000 lety. V prostoru nynější obce byly vhodné podmínky pro pravěké osídlení. Sídliště z mladší doby kamenné bylo umístěno poblíž potoka a v okolí se rozprostíraly lesy. Lidé postupně tyto lesy káceli - klučili a od této činnosti vznikl pozdější název naší obce - Kluky.


V obci se nachází zámek, ke kterému patří i zámecký park. Tento zámek a park v minulosti vlastnil také známý rod pánů Dačických. Obec ulicového typu se táhne od východu na západ. Střed obce tvoří rozšiřující se náves, kde se nachází kostel sv. Jana Křtitele a bývalá škola, v současné době sídlo obecního úřadu a mateřské školy. Na návsi je také prodejna smíšeného zboží (postavena v r. 1972), restaurace (postavena v r. 1976) a pošta. 

V roce 1973 si občané postavili hasičskou zbrojnici.Roku 1978 navštívil naši obec nár. umělec Bohumil Říha, který zde prožil svoje mládí. V r. 1979 došlo ke sloučení obcí Kluky, Pucheř, Olšany a Nová Lhota, se sídlem obecního úřadu v Klukách.                                                                                                 

Po roce 1989 se rozvíjí drobné živnostenské podnikání. V obci působí aktivně hasiči, sportovci, zahrádkáři a myslivci.